Ohlasy na Individuální bilanční diagnostiku

Datum: 06.06.2018

Vložil: AlbertSor

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate related is an essential section of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all types of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections via other regions of the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some from the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that a couple of ejaculations per week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef every week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to consider to make certain a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should go for prostate examination at least per year.

Datum: 16.11.2014

Vložil: Věra Havlová

Titulek: Přibylová

Lektorka je profesionál, nechybí nadhled, pochopení, vysvětlení....

Datum: 10.11.2014

Vložil: Vera

Titulek: Přínosné

Paní Přibylová dokáže poradit a nasměrovat.
Vyhodnocení testů dokáže i překvapit.

Datum: 07.11.2014

Vložil: Irena

Titulek: Zajímavé

Děkuji moc za možnost rozebrat silné i slabé stránky mého Já. Velmi dobré i pro rozhodnutí jakou cestou v pracovním životě se vydat.Hlavně také jak slabé stránky minimalizovat.

Datum: 06.11.2014

Vložil: Martina

Titulek: Zajímavé

Z IBD jsem byla nadšená. Paní Přibylová je perfektní psycholožka. Vůbec mě neznala a podle kresby stromu mě popsala tak dokonale, že jsem jenom kývala hlavou, ano - to máte pravdu (to jsem já). Dále mě informovala o mých silných a slabých stránkách a poskytla rady do dalšího pracovního života. Díky

Datum: 04.11.2014

Vložil: Marcela

Titulek: Velmi silný zážitek

Velmi děkuji paní Přibylové, za její odbornost a milý přístup. Je skvělé, že informace, které jsem díky IBD získala zúročím jak v pracovním, tak soukromém životě. Velké díky ale patří také zprostředkovatelům, tedy Attaveně. Závěrem snad ještě-více takových smysluplných projektů jako je Vítr do plachet! Díky!

Datum: 04.11.2014

Vložil: Jana B.

Titulek: Skvělé!

Bilanční diagnostika byla skvělá, dozvěděla jsem se spoustu věcí o sobě a pomohlo mi to k dalším rozhodnutím.

Datum: 20.10.2014

Vložil: Marta

Titulek: Zajímavé

Velice mě překvapilo, jak testy vystihly mojí povahu. Bylo pro mne přínosné si uvědomit, jaké jsou moje silné i slabé stránky. Dostala jsem i pár rad, jak se s nimi vyrovnat. Děkuji za zajímavé sezení.

Datum: 20.10.2014

Vložil: Karolína

Titulek: Inspirativní

Hodně zajímavá zkušenost. Paní psycholožka nám dokázala vytáhnout slabiny i silné stránky a jak se s tím poprat a na co si dávat pozor. Opravdu mě zaujalo, kolik se dá vyčíst z pouhého obrázku.

Datum: 18.10.2014

Vložil: Jana

Titulek: Ta mě teda rozebrala...

Něco bylo nové něco jsem věděla, jenom mi to nikdo ještě neřekl odborně a taky do očí. Takže dobrý.......
No budu muset na sobě a na okolí:-) trošku zapracovat. Děkuji paní psycholožce za čas, který věnovala našim dotazníkům (bylo jich moc a už mi z nich hučela hlava).

1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek